PŘÍPRAVA PŘED VYŠETŘENÍM
GASTROSKOPIE
Den před vyšetřením naposledy večeříte, do půlnoci můžete ještě pít. Ráno již nejíte ani nepijete, můžete si pouze vypláchnout ústa. Před výkonem podáme lokální anestetikum ke kořeni jazyka, ten zabrání silnému dávení, při větším dávivém reflexu či strachu ze zvládnutí vyšetření můžeme podat nitrožilně i krátkodobě působící sedativum (je nutný doprovod).
KOLOSKOPIE
Kvalitní koloskopické vyšetření je závislé na co nejlepší očistě tračníku (tlustého střeva). Toho lze dosáhnout dietou, vypitím projímavých očistných roztoků a dostatečným příjmem tekutin. Standardním očistným roztokem je makrogol (Fortrans, Vistaprep). Jeho výhodou je větší šetrnost, nevýhodou vysoký objem (4 litry) a slanější chuť.
Dalšími přípravky s menším objemem a příjemnější chutí jsou CitraFleet, Clensia, Eziclen, Moviprep, Picoprep a Plenvu. Tyto přípravky již mohou mít svá omezení u nemocných vysokého věku, s poruchou střevní průchodnosti nebo hybnosti, u nemocných se selháváním ledvin nebo jater, s jaterní cirhózou s ascitem, u nemocných s těžkým srdečním selháváním, u nemocných odvodněných nebo s minerálovou poruchou, u těhotných žen.
V případě, že u vás v minulosti nebyla příprava dostatečná, doporučujeme konzultovat odborníka, abychom vám navrhli čas vyšetření a přípravu „na míru“.
Úprava diety, léků a režimová opatření:
Pět až sedm dní před vyšetřením nejezte potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnné pečivo, zelenina a ovoce se slupkami nebo zrnky, včetně hroznů, kiwi, jahod, máku…). Den před vyšetřením můžete lehce posnídat (např. bylinkový čaj, jogurt či ovocná přesnídávka) a poobědvat bujón (čirý vývar z masa), pro přípravu je však nejlepší již den před vyšetřením žádnou tuhou stravu nejíst.
V den vyšetření před výkonem již nejezte vůbec. Od rána den před vyšetřením pijte pouze čisté tekutiny (možno všechny tekutiny bez silného zabarvení – „průhledné“, včetně limonád, ovocných šťáv bez dužniny, případně bujón; ne mléko, ne alkohol, ne černá káva). Příjem tekutin není v žádné části přípravy ke koloskopii omezen – naopak, dostatek tekutin i mimo očistné roztoky je nezbytný, zejména u nízkoobjemových přípravků – teprve 2 hodiny před vyšetřením už nic nepijte.
Při přípravě ke koloskopii není vhodné omezovat pohyb. Podání očistných roztoků způsobí průjem, šetrnou očistou konečníku (např. vlhkými ubrousky či omytím vodou) lze zmírnit jeho podráždění. Týden před vyšetřením je vhodné vysadit léky s obsahem železa (Aktiferrin, Sorbifer). Pokud se léčíte s cukrovkou (diabetes mellitus), konzultujte podávání léků snižujících hladinu krevního cukru s doporučujícím lékařem či diabetologem. Podávání léků na ředění krve (Warfarin, Eliquis, Lixiana, Pradaxa, Xarelto, léky obsahující kyselinu acetylosalicylovou, clopidogrel, ticlopidin, prasugrel, ticagrelor a všechny typy protisrážlivých injekcí) je upraveno individuálně doporučujícím lékařem, pro běžnou (diagnostickou) koloskopii není účinná protisrážlivá léčba překážkou. Ostatní léky (např. na léčbu krevního tlaku) nevysazujte a ranní dávku si vezměte jako obvykle. Seznam aktuálně užívaných léků si vezměte s sebou.
Průběh a podávání léků při koloskopii může ovlivnit náhrada srdeční chlopně, proběhlá endokarditida, zavedené cévní protézy, kardiostimulátor či defibrilátor a proto je zapotřebí tyto skutečnosti sdělit sestře a vyšetřujícímu lékaři. U pacientů léčených peritoneální dialýzou je vhodné před vyšetřením vypustit dialyzát. V případě podání tišících prostředků nesmí pacient po výkonu řídit motorová vozidla, obsluhovat stroje, činit závažná rozhodnutí nebo se vrátit do zaměstnání po dobu 12 hodin. Je nutné zajistit si doprovodnou osobu, která vás po vyšetření vyzvedne a odveze. Máte-li vývod střeva (stomii), přineste si prosím s sebou i náhradní stomické pomůcky.
Nezbytné pro vyšetření je:
(1) LÉKAŘEM VYPLNĚNÁ ŽÁDANKA,
(2) SEZNAM AKTUÁLNĚ UŽÍVANÝCH LÉKŮ,
(3) DOPROVODNÁ OSOBA při provedení výkonu s tlumící injekcí a
(4) OČISTA TRAČNÍKU viz dále.
Návod ke koloskopické přípravě
Načasování výkonu a rozdělení přípravy:
Přípravu je pro dosažení optimální očisty střeva nezbytné absolvovat tak, aby podávání druhé dávky roztoků k očistě bylo ukončeno 4-5 hodin před výkonem. Vhodné je tedy rozdělení přípravy (3+1 nebo 2+2 litry u přípravků s větším objemem, 1+1 dávka u ostatních přípravků) na večer den před vyšetřením (18:00) a ráno v den vyšetření (a to i v případě, že budete muset vstávat v noci). Rozdělené podání je vhodné bez ohledu na údaje uvedené v balení přípravných roztoků – zlepšuje snášenlivost přípravku a zajišťuje lepší očistu.
A. Fortrans a Vistaprep
Jednu dávku přípravku rozpusťte v 1 litru jakéhokoliv „průhledného“ nápoje nejlépe ochuceného (viz výše) a vypijte přibližně v průběhu 1 hodiny. K dosažení dostatečné přípravy je obvykle potřeba 4 litrů roztoku vypitých rychlostí přibližně litr za hodinu. Je-li Vaše hmotnost větší než 90 kg, může být zapotřebí ještě větší objem.
B. Moviprep
Obsah sáčku A a B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte- li užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny.
C. Plenvu
Obsah sáčku pro 1. dávku rozpusťte v 500 ml vody a vypijte přibližně v průběhu 30 minut. Druhou dávku připravte rozpuštěním sáčku A a B a vypijte v průběhu 30 minut ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup 1 hodiny. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny.
D. Clensia
Obsah dvou sáčků A a dvou sáčků B rozpusťte v 1 litru vody a vypijte přibližně v průběhu 1-2 hodin. Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup 1 hodiny. Kromě užití přípravy je třeba vypít navíc celkem nejméně 1 litr “průhledné” tekutiny.
E. Picoprep a CitraFleet
Obsah jednoho sáčku rozpusťte ve sklenici nápoje (cca 150 ml, pokud se roztok zahřeje, nechte jej vychladnout) a vypijte. Kromě užití přípravy je třeba pít „průhledné“ tekutiny nejméně 250 ml za hodinu (po užití každého sáčku nejméně 1,5-2 litry). Druhou dávku připravte obdobným způsobem a vypijte ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je nutné dodržet odstup dávek nejméně 6 hodin.
F. Eziclen
Obsah jedné lahvičky zřeďte vodou do celkového objemu 500 ml (možno použít odměrky v balení) a vypijte přibližně v průběhu 1 hodiny. Poté je třeba vypít ke každé dávce navíc nejméně 1 litr „průhledné“ tekutiny. Druhou dávku připravte obdobným způsobem ráno před vyšetřením. Musíte-li užít obě dávky ve stejný den, je možné navázat ihned podáním druhé dávky.
Čím více tekutin navíc v průběhu přípravy vypijete, tím čistější bude vaše střevo a tím snadnější bude průběh vašeho vyšetření. Pokud se vám nepodařilo dosáhnout dostatečné přípravy, oznamte to sestře i lékaři ještě před vyšetřením.
PO VÝKONU
Po výkonu budete sledováni na zotavovací místnosti do odeznění efektu tišících prostředků. Bude vám předána zpráva z vyšetření pro odesílajícího lékaře a po předání doprovodné osobě budete moci odejít. Pak můžete jíst běžnou stravu, vhodný je zvýšený příjem tekutin. V určitých případech, na které Vás lékař upozorní, je po výkonu nutná hospitalizace nebo jiná režimová omezení.